Gdzie po pomoc w spłacie długów? Sprawdź, kto udziela wsparcia zadłużonym

Zadłużenie może być dużym obciążeniem, które z miesiąca na miesiąc jest coraz większe. Gdy pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań, nie trzeba jednak radzić sobie z nimi samodzielnie. Dzięki wsparciu firm i instytucji można łatwiej wrócić na prostą.

Długi nierzadko są efektem nieodpowiedzialnego postępowania, ale zdarza się, że mogą stać się konsekwencją utraty pracy, choroby, trudnej sytuacji rodzinnej. Gdzie można wtedy poszukać pomocy w spłacie długów?

1. Banki

Gdy długi nie są jeszcze przeterminowane, czyli nadal są one spłacane terminowo, dobrym rozwiązaniem dla dłużnika może być konsolidacja zobowiązań. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego umożliwi obniżenie comiesięcznej raty i łatwiejszą spłatę wszystkich kosztów.

Kredyt konsolidacyjny służy do zapłaty obecnych zadłużeń – w zamian klient otrzymuje nowy produkt z wydłużonym okresem spłaty, co pozwala na obniżenie wysokości raty. W ten sposób można łatwiej przejść suchą stopą przez problemy finansowe.

Aby znaleźć dobre banki pomagające zadłużonym, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który przeanalizuje wszystkie dostępne oferty.

2. Firmy windykacyjne

Wbrew pozorom, firmy pomagające w spłacie długów to także firmy windykacyjne, które najczęściej kojarzą się jako utrapienie dla dłużników.

Dużym atutem jest w tym przypadku możliwość rozłożenia długu na raty. Dzięki temu można łatwiej spłacić powstałe długi przekazane do firmy windykacyjnej. Dodatkowo można uniknąć przekazania sprawy do sądu, co mogłoby skutkować zajęciem komorniczym.

3. Kancelarie antywindykacyjne

Kancelarie antywindykacyjne to instytucje pomagające wyjść z długów osobom, które mają długi na różnym poziomie – zarówno po kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i nawet po parę milionów złotych.

Specjaliści udzielający wtedy pomocy w spłacie długów mogą zapewnić swoim klientom kompleksową pomoc, między innymi w zakresie analizy zadłużenia, sprawdzenia zasadności jego ściągania, kontroli działań firmy windykacyjnej i komornika. Razem z kancelarią antywindykacyjną można też łatwiej ogłosić upadłość konsumencką.

4. Organizacje pomagające dłużnikom

W końcu wsparcie dla osób posiadających długi proponują organizacje pomagające dłużnikom. Wiele z nich oferuje obsługę całkowicie za darmo – doradzają, analizują sprawę, mogą też pomóc w uzyskaniu bezpłatnej pomocy prawnej.

Gdy długi są rosnącym obciążeniem, warto więc jak najszybciej stawić im czoła – także z pomocą specjalistów w tym zakresie.